
Опитай тази класическа рецепта за мусака и си припомни вкуса от едно време.
Ястие с името мусака е традиционно за Балканите и Близкия изток, като ястията са доста различни от българския вариант за мусака. Думата „мусака“ идва от арабското „musaqqaʿa“ – изстуден. Въпреки арабското си име, мусаката е известна по света най-вече като гръцко ястие. Има много различни рецепти за мусака, някои без сос, някои с други зеленчуци. В някои страни, например в Северна Македония, най-отдолу се нарежда пласт изпържени нарязани на филийки картофи. Турската мусака също не е на пластове. Тя се прави от задушени и запържени патладжани, зелени чушки, лук и мляно месо. Яде се с джаджик и пилаф. Арабите наричат мусака готвена салата, направена от домати и патладжани, подобна на италианската капоната, която обикновено се сервира студена за мезе. Западнобалканските и румънският видове мусака също са с картофи вместо патладжани. Ние ще приготвим класическата рецепта за мусака с картофи и кайма. По ваш избор можете да замените каймата с месо, или рибена кайма. Какви други ястия можете да приготвите за тазседмичното меню, вижте тук.
Класическа рецепта за мусака
Нашата рецепта е българския вариант на мусаката, приготвен от картофи, кайма, зеленчуци и заливка от сос бешамел. Можете да си направите и обикновена заливка за мусаката, но със сос бешамел е просто невероятна. Какви продукти са ни необходими за тази рецепта?
Необходими продукти
Не забравяйте, пресните зеленчуци и хубавата кайма правят половината ядене.
- Кайма – 650 гр.
- Олио – 75 гр.
- Масло – 25 гр.
- Кромид лук – 120 гр.
- Картофи – 600 гр.
- Червени домати – 300 гр.
- Доматено пюре – 15 гр.
- Брашно – 50 гр.
- Прясно мляко – 200 гр.
- Жълтъци – 3 бр.
- Кашкавал – 25 гр.
- Сол – 10 гр.
- Червен пипер – 5 гр.
- Черен пипер – на вкус
- Захар – 5 гр.
Рецепта за класическа мусака
- Започваме нашата рецепта като подготвим първо картофите. За целта, изсипваме малко от смлените домати в тава, разнасяме ги и слагаме предварително нарязаните на кубчета картофи. Слагаме ги във фурната и ги запичаме леко.
- През това време задушаваме лука в мазнина и след като е готов добавяме разтвореното в малко вода доматено пюре и запържваме докато се изпари водата. След това се добавя каймата и част от доматите. Като се изпари водата от доматите се добавят черния и червения пипер. Сваляме от котлона.
- В тавата, в която сме запекли картофите изсипваме готовата смес и разбъркваме. Може да се смесят картофите с каймата, може и да се нареждат ред по ред, по лично усмотрение. Залива се с гореща вода и се пече в предварително загрята фурна на 180 градуса до готовност на продуктите.
- Заливка за мусака. Леко запържваме брашното в част от маслото. Към него добавяме студеното мляко (малка част оставете за жълтъците), посолява се със солта, подправя се със захарта и при непрекъснато бъркане се изчаква да заври. Отстранява се от огъня и към него се добавя останалото масло. В отделна купа разбиваме жълтъците с малко мляко и ги добавяме към соса на тънка струйка. Разбърква се добре и се залива мусаката. Отгоре се поръсва с настъргания кашкавал и отново се пече до зачервяване на заливката.
И нашата класическа рецепта за мусака е готова. Добър апетит.
- Порции – 5
- Време за приготвяне – 90 мин. От които 20 мин. подготовка и 70 мин. готвене.
- Хранителни стойности за 1 порция от 300 гр.: Белтъчини: 34 гр.; Мазнини:30 гр.; Въглехидрати: 37 гр.; Калории:567
- Алергени: Яйца, Млечни продукти, Продукти от пшеница
Често задавани въпроси
Как се прави заливка за мусака?
Заливката за мусака се прави от средно гъст сос бешамел. Той се приготвя от запържено брашно, прясно мляко и жълтъци.
На колко градуса се пече мусака?
Мусаката се пече на температура 180 градуса.
Източници: “Сборник Рецепти за Заведенията за Обществено Хранене” – 1981г.
Оставете коментар